Anneler kutlanacak gün değil, EŞİTLİK ve ADALET bekliyor

Anneler kutlanacak gün değil, EŞİTLİK ve ADALET bekliyor

Bugün Anneler Günü… Türkiye’nin pek çok yerinde anneler çocuklarından kutlama beklerken kimi anneler var ki yıllardır adaletin kendisine tecelli etmesini bekliyor. Anneliğin hiçbir hükümet döneminde olmadığı kadar yüceltildiği, anne olmak istemeyen kadınların marjinalleştirildiği AKP hükümeti döneminde ise elbette kadınların adalet arayışı her zaman sonuçsuz kaldı. Çünkü Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümeti başta olmak üzere bu ülkeyi yöneten tüm bakanlıklar anneliği bir meslek haline getirmekten başka bir şey yapmadı, yapmıyor.

AKP Hükümeti ve Aile ve Sosyal Politikalar yeni Bakanı Ayşenur İslam; anneliği en yüce, en mübarek değer olarak tarif ederken, geçtiğimiz yıl göz göre göre polis şiddeti sonucu katledilen Gezi Direnişi’nin evlatları için hala bir özür dilenmiş değil. 15 yaşındaki, Berkin Elvan’ı 15 kiloya düşmüş bedeniyle toprağa gömenler cezalandırılmış değil. Üstelik meydanlarda Berkin’in annesini yuhalatan da bu ülkenin Başbakanı! Bu hükümet, yıllardır adalet arayışını meydanlarda yüzlerce kez dile getiren Cumartesi Anneleri için, ömrünü oğlunu aramaya adayıp tüketmiş Berfo Ana için, devlet şiddetiyle yaşamdan koparılmış Uğur’un, Ceylan’ın ve nicelerinin anneleri için kılını kıpırdatmış değil. Yıllardır ağır kalp hastalığına rağmen boş yere cezaevinde yatan Fatma Tokmak için, 87 yaşında evinde elektronik kelepçe ile tutulan Nazife Ana için, 92 yaşında karaciğer kanseri olduğu halde nüfus kağıdı olmadığı için tedavi edilmeyen Ayşe İbiş için, sattığı kitaplar yüzünden adil yargılama ilkelerine aykırı biçimde ikiz bebekleri Özgür ve Lorin ile cezaevine konulmak üzere olan Mülkiye Demir Kılınç için bir şey yapmış değil. Oysa o annelerin istediği hediye değil adalet!

Her güne türlü biçimlerde kadın cinayetleriyle uyanan kadınlar için yaşam güvenliğini sağlamayan bu sistemin çürümüşlüğü gün gibi ortadayken Anneler Günü neden kutlansın?

Çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri ayyuka çıkmışken, çocukların ölümünden bile dikkatsizlikle, yeterince ilgilenmemekle suçladığınız annelerin gününü mü kutluyorsunuz?

İş yaşamını her gün cehenneme çevirdiğiniz, tacize, mobbinge maruz bıraktığınız insanlık dışı çalışma koşullarının olduğu fabrikalarda çalışmaya mahkum ettiğiniz annelerin mi gününü kutluyorsunuz?

Çıkardığınız yasalarla taşeron, güvencesiz, esnek çalışmaya alıştırma planları yaptığınız kadınların mı? Kreş hakkını sağlamadığınız işyerlerinde çocuklarına hasret yaşayan kadınların mı yoksa?

Bu memlekette kadınlara bazen verilmeyen, bazen verilse bile uygulanmayan koruma ve tedbir kararları yüzünden her gün en az 5 kadın öldürülüyor!

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında; “Kadına yönelik şiddeti önlemek için şiddet uygulayan erkekleri rehabilite etmek için terapi merkezleri kuracağız ve öfke kontrolünü sağlama eğitimleri verilmesi gerekiyor” diyor.

Kadın cinayetlerini “bir anlık öfke kontrolsüzlüğü” olarak açıklayan bir hükümet bu cinayetlerin en büyük ortağıdır. Kadınları şiddete, ölüme, güvencesizliğe, eve mahkum eden bu düzen çürümüştür ve değişmelidir. Kadınlara haftalar öncesinden başlayan reklamları, hediyeleri, indirimli ev eşyalarını sus payı etmeye çalışan “Anneler Günü”nü kapitalist sistemin devamı için bir tüketim aracı olarak var eden bu düzeniniz çürümüştür. Annelerle ilgili kurduğunuz hiçbir cümleye kadınların itimadı yoktur.

Çürümüş düzeni insanlık için adalet arayan anneler, talepleri için sokağa çıkan şiddetinizle barışmayacak kadınlar değiştirecek.

SELMA GÜRKAN
Genel Başkan

Paylaş: