Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, Dersimlilerin acıları hâlâ taze.

Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, Dersimlilerin acıları hâlâ taze.

Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, Dersimlilerin acıları hâlâ taze.

Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, Dersimlilerin acıları hâlâ taze. Dersim Katliamı cumhuriyet tarihinin yakın katliamlarından biridir. Yaşanan olayların yakın tanıkları halen aramızda yaşıyor. Kiminin babası, kiminin dedesi, nenesi ya da kardeşi… Tanıklıklar var ve bu trajediyi unutmak mümkün değil!

Katliamın üzerinden 87 yıl geçmesine rağmen hala resmî bir özür dilenmemiş ve arşivlerin tamamı açıklanmamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011 yılında “Eğer devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ve literatürde böyle bir şey varsa ben özür dilerim ve diliyorum” demişti. Bu söylemle, Dersim Katliamı gibi acı bir olay siyasi malzeme yapılarak daha çok CHP’yi baskılamak için kullanıldı. Çünkü özür dilemenin gereği yerine getirilmedi. Kaldı ki bugün iktidarının ortağı olan MHP genel başkanı “Türkiye’de “Dersim” diye bir il yoktur” diyebilecek kadar ileri gidebiliyor!

Tek adam iktidarı şimdilerde yeni, demokratik bir Anayasa yapacağını iddia ediyor. İktidarın yapacağı Anayasanın nasıl olacağına dair ilk görüntülerinden biri Dersim’in Hozat ilçesinde ortaya çıktı. Dersim 38 Duvarı’ndaki fotoğraflar, kaymakamlık tarafından kaldırıldı. İktidarın yereldeki temsilcilerinin bu yok sayan, inkâr eden tutumu yeni Anayasa’nın da nasıl olacağının göstergelerinden biridir! Durum buyken, bu iktidarla uzlaşarak demokratik bir anayasa yapılması beklentisi içinde olmak gerçekçi değildir!

Dersimlierin talepleri açıktır. Bu talepleri biz de bir kez daha hatırlatıyoruz!

•Resmi Özür dilensin ve özür kamuoyuyla paylaşılsın!

•Seyit Rıza ve idam edilenlerin mezar yerleri ortaya çıkarılsın!

•Dersim 1937-38-39 sürecine dair bütün arşivlerin ve hakikatin tamamı kamuoyuyla paylaşılsın!

•Öldürülenlerin yakınlarının onurlarını, itibarlarını ve haklarını iade eden resmî bir açıklama yapılsın!

•Kayıpların (çocuk-kadın-yaşlı) nerede oldukları araştırılsın, öldürülenlerin kimliklerinin tespiti için araştırma yapılsın!

•Öldürülenlerin naaşları bulunsun, naaşlar tanımlansın yeniden defini için gerekli işlemler yapılsın!

•Öldürülenler için anma törenleri düzenlensin!

•Dersim ismi ve eski yerleşim yeri isimleri iade edilsin!

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı
Sevda Karaca

Paylaş: