Belirlenen yaş çay fiyatı kabul edilemez

Belirlenen yaş çay fiyatı kabul edilemez

Belirlenen yaş çay fiyatı kabul edilemez

19 lira olarak açıklanan yaş çay alım fiyatına tepki gösteren çay üreticileri, “Bu gidişle çay tarlada kalacak” dedi.

Çay üreticileri Tarım ve Orman Bakanlığının sosyal medya hesabından 19 TL olarak açıkladığı 2024 yılı yaş çay alım fiyatına tepkili.

Ziyaret ettiğimiz çay tarlalarında görüştüğümüz üreticiler, işçi parasını karşılayamadıkları için çayı parça parça kendilerinin topladıklarını toplayamadıkları çayın tarlada kaldığını anlattı. Bu koşullarda olmalarına rağmen bir darbeyi de açıklanan yaş çay fiyatından aldıklarını söyleyen çay üreticileri, “19 liraya çay tarlada kalır. En az 30 lira olması lazım ki ettiğimiz emeğe harcadığımız paraya değsin” dedi.

Bir başka çay üreticisi harcamalarının çok fazla olduğunu söyleyerek, “Yevmiye 2 bin TL istiyorlar. Eziyeti çok, fiyatı az” diye konuştu.

https://youtu.be/MhBZNzT6Oms

Rize’de çay üreticilerinin sorunlarını dinleyen Emek Partisi (EMEP) Rize İl Örgütü açıklanan yaş çay fiyatına ilişkin şunları söyledi:

“2024 yılı yaş çay fiyatını kabul etmiyoruz. Yaklaşık 1 milyon insanımızın gelir kaynağı durumunda olan çay fiyatının destekleme ile birlikte 19 lira olarak belirlenmesini Emek Partisi olarak kabul etmiyoruz.

Yıllık enflasyonun yüzde 125’lerde olduğu ortamda yüzde 68 artış çay üreticileri ile dalga geçmektir. Üreticiler çayda fiyat dışında sayısız sorunlar yaşıyor. Bu sorunların tek çözümü örgütlü mücadele etmektir. Çağımızın hak alıcı örgütü olan sendikal örgütlülüğü üreticiler olarak yaratmalıyız. Çay üreticileri olarak bunun dışında çözüm beklemek dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de hayal olacaktır. Üretici köylü sendikası oluşturmak için görev bizlerde”

Paylaş: