Bolivya’da ABD Destekli Darbeyi Kınıyoruz

Bolivya’da ABD Destekli Darbeyi Kınıyoruz

Bolivya’da  ABD destekli  bir darbe gerçekleştirildi; Devlet Başkanı Evo Morales ordunun baskısıyla istifa etti. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Morales Meksika’ya sığındı.

Bolivya’da Morales iktidarının karşıtlarıEkim seçimlerinden bu yana sokaktaydı. Morales Seçim Kurulu’nu değiştirerek seçimin yenilenmesine karar verdi. Buna rağmen polis ve ordunun iktidar karşıtlarının yanında aktif hale gelmesiyle Morales’in seçimlerin yenilenmesi kararı boşa çıktı.

Morales, emperyalizme ve neoliberal politikalara karşı çıkarak halkın desteğini almış ve iktidar olmuştu. Fakat iktidarının ikinci yılından itibaren darbe tehditleri ve girişimleri ile karşı karşıya kalınca burjuvazi ile uzlaşma noktaları aramaya başladı. Ne var ki antiemperyalist ve halkçı politikaların hayata geçirebilmesi için başta işçi sınıfı olmak üzere halkı bu politikaların gerçekleştirilmesi için birleştirme ve örgütleme çabası yerine burjuvazi ile uzlaşma arayışı öne çıkınca Morales hareket edeceği zemini zayıflatmış oldu.

Güney Amerika’yı arka bahçesi gibi gören ABD, antiemperyalist tutum almaya kalkan  bütün iktidarları daha ilk günlerinden itibaren darbeler, suikastler, komplolar ile yıldırmaya zorlamaktadır. Son zamanlarda Venezüella’da da olduğu gibi.

Güney Amerika’da neoliberal politikaları uygulayan sol ve sağ iktidarlar boyunca bu bölge halkları yoksullaşmış ve baskı altında kalmışlardır. Yönetim mekanizmaları da yozlaşmıştır. ABD destekli faşist yönetimlere ve darbelere de geçit veren bu yozlaşmış iktidar mekanizmalarına karşı Latin Amerika halklarının tek çaresi kendi iktidar mücadelelerini sürdürmek; başta ABD olmak üzere emperyalist hegemonyayı kıtadan süpürmektir.

Emek Partisi olarak ABD destekli darbeyi kınıyor, başta ABD halkı olmak üzere, bütün dünya halklarını Bolivya emekçilerine destek vermeye çağırıyoruz.

Partimiz darbeye karşı mücadele eden Bolivya halkının yanındadır.

EMEK PARTİSİ

Genel Merkez

Paylaş: