Depremzedeler Otellere, Misafirhanelere Ücretsiz Eğitim Yüz Yüze Devam Etsin!Yerleştirilsin!

Depremzedeler Otellere, Misafirhanelere Ücretsiz Eğitim Yüz Yüze Devam Etsin!Yerleştirilsin!

Depremzedeler Otellere, Misafirhanelere Ücretsiz Yerleştirilsin!
Eğitim Yüz Yüze Devam Etsin!

Tek adam yönetimi deprem felaketinin ilk gününden bu yana halkın bütçesini ve ülke kaynaklarını, kendi iktidarını ve başta yandaşlar olmak üzere sermaye sahiplerini korumak için harcıyor. Sorumlusu olduğu felaketten baskı ortamını genişleterek çıkmaya çalışıyor. Erdoğan ve ardından YÖK’ün üniversitelerin online eğitime devam edeceğini açıklaması da bu sürecin bir parçası. Kamu tesisleri, holdingler, sermaye örgütleri ve oteller için hiçbir düzenleme önermeyen iktidarın gözden çıkardığı ilk şey üniversite eğitimi oldu.
Bütün milliyetlerden kadın-erkek işçiler, emekçiler ve gençler; depremin ilk gününden bu yana her türlü imkânını seferber edip, deprem bölgesinin halkıyla birlik olduğunu gösteriyor. Büyük bir dayanışma ortaklığı inşa ediyor.
Tek adam yönetiminin online eğitim kararı ile birlikte üniversite gençliğinin geleceğinin çalındığı, depremzede öğrencilerin ise günlük yaşama dönüşünün olanaklarından uzaklaştırıldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Kar ve rant hırsıyla teşvik ettiği inşaat sektörünün elinde bulunan 2 milyona yakın boş konut, 2 milyondan fazla insana barınma imkânı sağlayacak 13 binden fazla boş tesis hali hazırda varken KYK yurtlarının boşaltılması, bu sürecin yükünün yine emekçilere yıkıldığının somut ifadesidir.
Üniversite gençliği depremin ilk gününden bu yana ülkenin işçileri, emekçileri ile birlikte üniversiteleri dayanışmanın birer alanı haline getirmiştir. Depremden etkilenen sıra arkadaşlarıyla dayanışmayı büyütmüştür.
Bu dayanışmanın daha da büyümesi ve kendisine karşı artan hoşnutsuzluğun, tepkinin önüne geçilmesi gibi hesaplarla gündeme getirilen online eğitim kararı derhal geri çekilmelidir.
Kamu ya da özel tüm otel ve konaklama tesisleri ile toplu konutlar başta olmak üzere şirketlerin elindeki bütün konutlar ücretsiz olarak depremzedelere açılmalıdır. Emekçi aileler ve çocukları bir başına, koşulları yetersiz yurtlara itilemez. Devlet, depremzedeler için bütün imkânlarıyla seferber olmalıdır.
Depremden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenen hiçbir öğrencinin hak gaspına uğramayacağı biçimde üniversitelerde yüz yüze eğitim için gerekli tedbirler alınmalıdır.
Başta barınma olmak üzere ücretsiz ve nitelikli bir eğitimin tüm koşulları sağlanmalıdır.

Selma Gürkan
Gene Başkan Yardımcısı

Paylaş: