EMEP Adıyaman’da depremzedeler ile emek ve meslek örgütleriyle bir araya geldi

EMEP Adıyaman’da depremzedeler ile emek ve meslek örgütleriyle bir araya geldi

EMEP Adıyaman’da depremzedeler ile emek ve meslek örgütleriyle bir araya geldi

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ve beraberindeki heyet deprem bölgesi ziyaretlerine Adıyaman’da devam ediyor. İlk olarak Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesini ziyaret eden heyet, kadınlarla ve cemevi yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirdi.

“EV KİRALAYAMIYORUZ”

Depremden bu yana birçok sorunla karşı karşıya kalan depremzedeler, ”Kalacak ev yok, evlerin çoğunluğu ya yıkıldı ya da ağır hasar verildi. Ev bulsak kiralar yüksek, kiralayamıyoruz. Canımız kurtuldu ama evsiziz ortada kaldık” diyerek sorunlarına dikkat çekti.

ÖĞRENCİLER HASARLI BİNALARDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Ziyaretlerine devam eden Karaca ve beraberindeki heyet, SES ve Eğitim Sen yöneticileri ile bir araya geldi. Karaca, bölgedeki eğitim ve sağlık sorunlarına dair gözlemlerini aktardı ve bilgi aldı. Eğitim Sen Şube Sekreteri Zeynel Polat ise, ”Nisanda okullar açıldı ama devam eden öğrenci sayısı yüzde 5 civarında oldu. 13-14 okul yıkıldı. Az hasarlı okullarda tadilatlar yapılıyor fakat yıkılan ya da ağır hasarlı okullarda okuyan öğrencilerin durumuna dair bir hazırlık yok. Öğretmenler açısından da barınma problemi var. Birçoğu şu an konteynerde kalıyor. Eylülde okul açıldığında büyük bir barınma problemi yaşanacak” dedi.

“GÜNDE 1-2 SAAT SU VERİLİYOR”

SES Şube Başkanı İbrahim Aydın ise depremin ilk gününden bu yana sendika olarak hızlı bir şekilde organize olduklarını ve sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. Deprem sonrası sağlık sorunlarının arttığına dikkat çeken Aydın, ”Şebeke suları kesik. Günde 1-2 saat su veriyorlar, depremzedeler de o aralıkta işlerini halletmeye çalışıyorlar. İçme suyu dağıtımı ise hane üzerinden planlanıyor ve sadece günlük 10 litre. Yıkımlar önlem alınmadan yapıldığı için, asbest tehlikesi ile de karşı karşıyayız. Molozlar da şehir merkezine 5 km mesafede dere kenarına dökülüyor. Göğüs hastalıklarında hasta sayısı arttı” diye konuştu.

“RESMİ VERİLERDEN ÇOK DAHA FAZLA KAYIP VAR”

Ziyaretine siyasi partilerle devam eden Karaca, HDP’yi ziyaret etti. HDP VE DBP yöneticileri ile bir araya geldi. Dayanışma duygularını ileten Karaca, yaşanan sorunları dinledi. Ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden HDP İl Eş Başkanı Mehmet Dağ, yaşanan felaketin büyüklüğüne dikkat çekerek, “İnsana hizmet etmeyi esas almayan ve ülke kaynaklarını peşkeş çeken bir sermaye yönetimi olduğu için depremin faturası da bizlere çok büyük oldu. İfade edilen rakamın çok üstünde kayıp var. Eğer hükümet mevcut kaynaklarını Adıyaman’ın yeniden inşasına harcamaz ya da bütçe ayırmayıp karar vermezse, afetin daha kötüsünü uzun yıllar yaşarız diye düşünüyoruz” dedi.

Paylaş: