EMEP Aliağa: TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesinin yanındayız

EMEP Aliağa: TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesinin yanındayız

EMEP Aliağa: TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesinin yanındayız

EMEP Aliağa İlçe Örgütü TÜPRAŞ İzmit Rafinerisinde 5 işçinin işten atılmasına tepki göstererek, “TÜPRAŞ’ta keyfi işten atmalara ve müzakereciliğe dur diyebilecek tek güç işçilerin birliğidir” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Aliağa İlçe Örgütü, Koç Holding’e bağlı TÜPRAŞ İzmit Rafinerisinde 5 işçinin işten atılmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “TÜPRAŞ’ta keyfi işten atmalara ve müzakereciliğe dur diyebilecek tek güç işçilerin birliğidir” denildi.

Sendikal örgütlülüğün hiçe sayılarak, TİS maddelerine aykırı bir şekilde disiplin kurulu kararı olmadan işçilerin çıkarılması eleştirilen açıklamada, “Üstelik Aliağa’da da işten çıkarmaların gündemde olması konuşuluyorken sessizlikle geçirilemez. İş yerinde örgütlü Petrol-İş Sendikası işten çıkarmalara karşı işçilerin gücünü harekete geçirmek bir yana, işverenin tebligatçısı pozisyonuna düşmekte, çıkışların adeta yolunu açmaktadır. Nitekim, İzmit rafinerisinde çıkarılan işçilerin üçünün işverene ve sendika yöneticilerine karşı eleştirilerini açık bir şekilde ortaya koyan hak arayan işçiler olması tesadüf olmasa gerektir” ifadelerine yer verildi.

“İŞÇİLER MÜZAKERECİ SENDİKAL TUTUMU REDDEDİYOR”

EMEP Aliağa, TÜPRAŞ işçilerinin geçtiğimiz yıl yaşanan keyfi işten çıkarmalarda geri adım attırılmaması durumunun işçilerin iş güvencesinin işverenin iki dudağının arasında olacağı bir sürecin kapısının açılacağını belirttiklerini söyledi. Özellikle Aliağa işçisinin onur kırıcı pazarlıkları müzakereci, uzlaşmacı sendikal tutumu reddederek tepkisini eyleme dönüştürdüğü hatırlatılan açıklamada, “Ancak sendika genel merkezinin eyleme karşı çıkarak sabote etmesinin, şubenin de merkezin kararı doğrultusunda eylemi sonlandırmasının ağır faturası bugün can yakıcı bir şekilde ortaya çıkmaktadır” denildi.

“ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN”

Sendika bürokratlarının bütün engellerine karşın son sözü yine TÜPRAŞ işçilerinin söylemesi gerektiğini belirten EMEP Aliağa, “İşçilerin iradesi, iş yerlerinde örgütlü bir güce dönüştüğünde işverenin saldırıları geri püskürtülecek, hareketin önünde duran bürokratlar tarihin çöp sepetine süpürülecektir. Partimiz, TÜPRAŞ işçilerini, patron Koç Holding’in ve sermayenin tüm saldırılarına karşı birleşmeye, işten atmaları durdurmak için kendi iradelerinin bir yansıması olacak örgütlü bir güçle harekete geçmeye çağırıyor. Partimiz, her zaman TÜPRAŞ işçilerin mücadelesinin yanında olmuştur, başta Aliağa’da olmak üzere bütün sendika ve demokratik kitle örgütlerini de bu mücadelenin yanında olmaya karşı durmaya çağırıyoruz. İşten atmalar durdurulsun, atılan işçiler geri alınsın. Yaşasın TÜPRAŞ işçilerinin örgütlü mücadelesi” dedi.

Paylaş: