EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın: Yoksulluktan canlarından oluyorlar

EMEP Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın: Yoksulluktan canlarından oluyorlar

Bursa’da çıkan yangında Suriyeli aileden 8’i çocuk 9 kişinin ölmesi ile ilgili EMEP İl Başkanı Hasan Özaydın; “Soba kazası deyip geçilemez yoksulluk bir sonuçtur ve sebepleri anlaşılmalıdır” dedi.

Bursa’da Suriyeli bir ailenin kaldığı 4 katlı binanın 2’nci katında sobadan çıkan yangında anne Amina (31) ile yaşları 1- 11 arasında değişen 6 çocuğu ve 2 yeğeni yaşamını yitirdi, 1’i çocuk 4 kişi de dumandan etkilendi.

Evin bulunduğu alan ormanlık alanın yakınında ve çevrede pek ev bulunmuyor. Evin hemen yanında metal parça üretimi yapan küçük bir atölye bulunuyor. Evin yakınında bulunan komşular sokağın dar olması nedeniyle itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesini geciktirdiğini söyledi.

https://youtu.be/yQFdmFJCq4A

“İKİ ÇOCUK TEKSTİLDE ÇALIŞIYORDU”

Evin 50 metre aşağısında yaşayan ve yangına tanık olan Vedat isimli bir kişi, “Aile çok uzun zamandır burada yaşıyor. Sürekli burada görüyordum. Çocuklar burada oyun oynuyordu sürekli. Babaları kağıt toplayarak ailesini geçindiriyordu. Ailede ki iki çocuk tekstilde çalışarak ev ekonomisine destek sunuyor. Gece yaşanan olay çok kötü bir olay. Baba eve gelene kadar olanlar olmuştu. İki Suriyeli aile kalıyordu bu binada. Yoksulluk bu insanları bu hale getirdi. Bu aile yerini yurdunu bırakıp buralarda yaşam mücadelesi veriyor çok kötü bir olay yaşadık” dedi.

“BABA KAĞIT TOPLADIĞI İÇİN EVDE DEĞİLMİŞ”

Yaşanan yangına tanıklık eden Hasan Zengin isimli bir yurttaş ise şunları söyledi, “Burası işlek bir cadde değil. Sokak dar ve yangın anında yolda kamyonet olduğu için itfaiye ilk etapta müdahale edemedi. Çocukların burada oynadığını hep görüyorduk. Çok kötü bir olay yaşadık. Dün geceden beri incelemeler yapılıyor. Bir aile yok oldu. Çocuklardan ikisi tekstilde çalışıyor babada kağıt toplayarak evin geçimini sağlamaya çalışıyor. Kağıt topladığı için yangın anında evde değilmiş” dedi.

Reklam

Emek Partisi (EMEP) Bursa İl Örgütü tarafından Suriyeli aileden 8’i çocuk 9 kişinin yangında hayatını kaybetmesiyle ilgili yapılan açıklamada yoksulluktan kaynaklı her ölümün sosyal cinayet olduğu belirtilerek; “Sosyal cinayetlere karşı dayanışma içinde olalım” denildi.

ÖZAYDIN: YOKSULLUKTAN CANLARINDAN OLUYORLAR

Yangında yaşamını yitiren çocuklardan ikisi tekstilde çalıştığını ifade eden Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, “Baba ailesinin geçimini sağlayabilmek için geceleri kağıt toplayıcılığı yapıyor. Sözde koruma altındaki göçmenler savaştan kaçıp canlarını kurtarmaya çalışırken yoksulluktan canlarından oluyor. Soba kazası deyip geçilemez yoksulluk bir sonuçtur ve sebepleri anlaşılmalıdır. Yoksullukta birleşiyoruz ve yoksullukla ilgili yaşanan her ölüm sosyal bir cinayettir. Peki bu ölümlerin sorumlusu kim?” diye sordu.

“SÖZDE KORUMA ALTINDA OLAN GÖÇMENLER İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI KAYBEDİYOR”

Hiç tartışmasız Suriye’de devam eden savaşı çıkaranlar, emperyalistler ve işbirlikçileri bu savaşın sürmesinde ve bölgenin kan gölüne dönmesine neden olanlar olayların birinci derece sorumlusudur diyen Özaydın, “Sözde koruma altında olan göçmenler en ağır biçimde sömürülüyor, iş cinayetlerinde yaşamını kaybediyor. Ülkede göçmenlerin bedava yaşadığını, bedava sağlık hizmeti aldığını, her şeyin devlet tarafından karşılandığını, göçmenlerin işsizliğin, yoksulluğun ve zamların sorumlusu gösterip her türlü ırkçı, ayrımcı ve şoven politikaları sürdürenlere ve savaşlara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Savaş nedeniyle ülkelerini terk edip buraya gelen mültecilerin ağır koşullarda çalıştırılmaları, insanlık dışı koşullarda barınmaları kaderleri değildir ifadelerini kullanan Özaydın, “Kimler bu durumdan sorumlu ise önlem almak ta onların sorumluluğudur. Çıkan yangında bu kadar insanın ölümü ile araştırma yapılmalı yangına zamanında müdahale konusunda bir ihmal olup olmadığı araştırılmalıdır. Emek partisi olarak konunun takipçisi olacağımızı ve dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtir, bütün Suriyeli kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz” dedi. 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Paylaş: