EMEP Dersim İl Örgütü’nden Nakba açıklaması: İsrail’le askeri, diplomatik bütün ilişkiler kesilsin

EMEP Dersim İl Örgütü’nden Nakba açıklaması: İsrail’le askeri, diplomatik bütün ilişkiler kesilsin

EMEP Dersim İl Örgütü’nden Nakba açıklaması: İsrail’le askeri, diplomatik bütün ilişkiler kesilsin

EMEP Dersim İl Örgütü, Filistinlilerin kendi topraklarından sürülmesini ifade eden Nakba’nın (büyük felaket) 76. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı.

14 Mayıs 1948’de kuruluşunu ilan eden İsrail’in 15 Mayıs 1948’den itibaren Filistin halkına yönelik tehcir ve katliamlarla sürdürdüğü etnik temizlik ve işgal, Filistin halkı tarafından Nakba (büyük felaket) olarak anılıyor. Emek Partisi Dersim İl Örgütü, Nakba’nın yıl dönümünde Yer Altı Çarşısı üstünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan EMEP İl Başkanı Ergin Tekin, İsrail devletiyle askeri ve diplomatik bütün ilişkiler kesilmesi çağrısında bulunurken, Netanyahu’nun da savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini söyledi.

“İKİNCİ NAKBA’YI GERÇEKLEŞTİRMESİNE ORTAM HAZIRLIYOR”

Gazze’de çocuk, kadın, yaşlı demeden sivil halkın bombalanıp sürgüne zorlandığını söyleyen Tekin, “İsrail, Gazze’de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 35 binden fazla sivili katlederek ve bir milyonu aşkın Filistinliyi topraklarından sürerek ikinci Nakba’yı gerçekleştirmesine ortam hazırlıyor” diye konuştu.

“ÜÇÜNCÜ ÜLKELER ÜZERİNDEN TİCARETE İZİN VERİLECEK”

Türkiye’deki Erdoğan iktidarı ve Körfezdeki Arap rejimleri gibi emperyalizm iş birlikçisi bölge rejimlerinin, içeride İsrail’e karşı sert söylemler kullansalar da, dışarıda ABD ve İsrail’i rahatsız edecek hiçbir ciddi adım atamadıklarını söyleyen Tekin, “Kendisini, Filistin davasının en büyük savunucusu ilan eden Erdoğan iktidarı, halkın tepkisi üzerine ticaret yasağı kararı aldı. Ancak şimdi üçüncü ülkeler üzerinden, İsrail’e ihracata izin verileceği söyleniyor. Bu ikiyüzlülük değilse nedir” ifadelerini kullandı.

“NETANYAHU SAVAŞ SUÇLUSU OLARAK YARGILANSIN”

Filistin halkına yapılan katliama karşı durmanın, hem insanlık görevi hem de işçi ve emekçiler ile bölge halklarının geleceği için çok önemli olduğu vurgusunu yapan Tekin, “Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu katliama karşı durmazsak, bizi daha güvencesiz, sömürüye ve saldırılara, hak gasplarına, savaşlara daha açık hale getirecektir” dedi. Tekin, Filistin halkıyla dayanışmayı güçlendirme çağrısını yaparken “İsrail devletiyle askeri ve diplomatik bütün ilişkiler kesilsin! Netanyahu savaş suçlusu olarak yargılansın!” diye vurguladı.

https://twitter.com/i/status/1790724879693582560

Paylaş: