EMEP il ve ilçe kongreleri sürüyor: Mücadeleyi yükseltmeye devam

EMEP il ve ilçe kongreleri sürüyor: Mücadeleyi yükseltmeye devam

Emek Partisi (EMEP) Kırklareli ile Ankara’nın Yenimahalle ve Mamak ilçelerinde kongrelerini tamamladı.

Emek Partisinde (EMEP) kongre süreci sürüyor. Son olarak Kırklareli ile Ankara’nın Yenimahalle ve Mamak ilçelerindeki kongreler tamamlandı. Kongrelerde yapılan konuşmalarda mücadeleyi büyütme çağrısında bulunuldu.

KIRKLARELİ: MÜCADELE BİRLEŞEREK BÜYÜMELİ

EMEP, ilçe kongrelerinin ardından il kongresini de yaparak Kırklareli’de kongre sürecini tamamladı. EMEP Kırklareli İl Örgütü 2. Olağan Kongresi, bugün partililerin ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

Kongrede Divan Başkanlığına Süleyman Türel, katip üyeliklerede İsmet Aslan ile Deniz Tektaş seçildi.

EMEP Kırklareli İl Örgütü 2. Olağan Kongresi
Fotoğraf: Evrensel

Konuşmaların ardından tek liste ile yapılan seçimde Şevki Konur İl Başkanı seçildi.

EMEP Kırklareli İl Örgütü 2. Olağan Kongresi
Fotoğraf: Evrensel

Konur, yaptığı konuşmada, tek adam rejiminin hak hukuk tanımaz politikaları karşısında tüm emek ve demokrasi güçlerinin de mücadelelerini birleştirerek büyütmesi gerektiğini vurguladı.

“Gün birleşme, emek ve demokrasi cephesinin genişletilmesi günüdür” diyen Konur, “Tek adam iktidarı yerel seçimlerden mevcut konumunu güçlendirerek çıkmak istiyor. Tüm emek ve demokrasi güçleri ile demokratik, halkçı yerel yönetimi esas alan birlikler kurmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YENİMAHALLE: İŞÇİ SINIFI KAZANACAK, HALKLAR KAZANACAK

EMEP Yenimahalle İlçe Örgütü 10. Olağan Kongresi’nde İlçe Bakanlığına Nursel Oktay, İlçe Yönetimine Doğucan Erdoğan, Sinan Özçay, Sevda Elçek, Şirin Doğan ve Ülkü Akkaya seçildi.

Kongreye Batıkent Halkevleri, Günebakanlar Kadın Kooperatifi; Kardelen, Ergazi, Batı Sitesi mahalleleri muhtar ve heyetleri; CHP Yenimahalle Meclis Üyeleri Armağan Oktay ve Muzaffer Alptekin, Batıkent site görevlileri, Yeni Yaşam Derneği, PSAKD Yenimahalle ve Etimesgut yöneticileri ile Ankara Dersimliler Derneği de katıldı.

Gönderdiği mesaj ile kongreyi selamlayan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Demokratik hakların her gün biraz daha tasfiye edildiği, basın yayın ve örgütlenme ile ilgili ağır kısıtlamaların getirildiği, en küçük itirazın bile keyfi olarak cezalandırıldığı koşullarda bile mücadelesinden ödün vermeyen partimizin güçlenerek yenileneceğine, mücadelemizin daha da büyüyeceğine dair umutlarımızı büyüten 10. Kongremizi selamlıyorum. Kongremizin gelişen işçi ve emekçi mücadelesinin, kendi talepleriyle harekete geçen bütün ezilen ve sömürülen kesimlerin, baskıya ve zulme karşı çıkanların, faşizme karşı direnenlerin birikimlerinin üzerinden yeni dönemi inşa etmek için daha ileri görevler üstlendiğimiz bir zemin olacağını umuyorum. Ülkemizde ve bölgemizde barış ve demokrasi mücadelesini yükselteceğimize olan inancımla tekrar sizleri selamlıyorum” dedi.

EMEP Yenimahalle İlçe Örgütü 10. Olağan Kongresi
Fotoğraf: Evrensel

SİTE GÖREVLİLERİ ANLATTI

Kongrede site görevlileri adına söz alan Mahmut Güler, “Artan ekonomik sorunlar biz site görevlilerini ne yapacağımızı konuşmaya itti. EMEP’li yoldaşların, 6 mahalle muhtarının da desteğiyle toplandık. EMEP’li avukatlar neler yapabileceğimizi anlattı. Metroya yürüyüş yaptık. Sosyal medyada görünür olduk. Bu da bize cesaret verdi. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Depremzede Şefik Can ise “5 gün oradaydım. Deprem doğal bir şey ama siyasi iktidar ayrımcı tutumuyla Hatay’ın yerle bir olmasını fırsata çevirdi. Vergilerimize rağmen bize bir damla suyu, bir ekmeği dahi ulaştırmadılar. Genel politikaları şuydu: Antakya’da enkaz altında kalanlar ölsün, üstündekiler göçsün… 9 ay geçti, çadır bulamayan insanlar var ki kış geliyor. İmar aflarını geçirenler bu insanlara karşı bir sorumluluk duymuyorlar. Örgütlenmek zorundayız her alanda” dedi.

EMEP Yenimahalle İlçe Örgütü 10. Olağan Kongresi
Fotoğraf: Evrensel

Konuk konuşmalarının ardından faaliyet raporları okundu ve seçim gerçekleşti.

Seçimin ardından konuşma yapan İlçe Başkanı Nursel Oktay, “Partimiz tüm baskılara rağmen günden güne büyüyen işçi sınıfı mücadelesinin öncü partisi olma görevini yerine getirmeye devam edecektir. Mücadelenin daha da güçleneceğine olan inancımızla hepimize başarılar diliyorum. Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” ifadelerini kullandı.Kongrenin ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

MAMAK: MÜCADELE BULUNDUĞUMUZ HER ALANDA YÜKSELTECEĞİZ

EMEP Mamak İlçe Örgütünün kongresinde yeni İlçe Başkanı Rıza Ercan oldu.

EMEP Mamak İlçe Örgütü Kongresi
Fotoğraf: Evrensel

Mevcut İlçe Başkanı Seyfi Doğan, kongrede yaptığı konuşmada, önceki kongreden bu yana işçilerin, ezilen ve sömürülen halkların yaşam ve çalışma koşullarının giderek ağırlaştığını belirtti. Doğan, “Partimiz böylesi bir dönemde işçi sınıfı ve ezilen sömürülen halklar içerisinde yürüttüğü çalışmayı, fabrikalarda, iş yerlerinde, mahallelerde, okullarda, ev ev, sokak sokak yürütmeye, mücadeleyi bulunduğu her alanda yükseltmeye devam edecektir” dedi.

Kongrede konuşan Hilal Kılıç da “Geçtiğimiz üç yılda İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, 6284 Sayılı Yasa’nın hedef tahtasına konulması, karma eğitin kaldırılması tartışması, çok eşliliğin meşrulaştırılması gündeme getirildi. AKP hükümeti, toplumsal ilişkileri muhafazakar bir eksende yeniden dizayn etmeye çalışıyor. Bu saldırılar karşında kadınların mücadelesinin de yükseleceğini ön görmek gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ve faaliyet raporlarının okunmasının ardından seçim gerçekleşti. 

Paylaş: