EMEP İzmir adayı Köroğlu, ziyaretlerine mücadele arkadaşı işçilerden başladı

EMEP İzmir adayı Köroğlu, ziyaretlerine mücadele arkadaşı işçilerden başladı

EMEP İzmir adayı Köroğlu, ziyaretlerine mücadele arkadaşı işçilerden başladı

EMEP İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Köroğlu park bahçe işçilerini ziyaret ederek, “İş yeri komiteleri kurarak bugüne geldik. Bizler belediyeleri de yönetebiliriz” dedi.

Emek Partisi(EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan ve EMEP İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Kemal Köroğlu, Kültürpark alanımda çalışan park bahçe işçilerini ziyaret ederek seçimlere dair sohbet etti.

Köroğlu, yan yana sendikal mücadele içinde yer aldığı arkadaşlarını ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirterek, “Bugün siz örgütlü olduğunuz için sendikanız iyi olduğu için sözleşme yapabiliyorsunuz. İş yeri komiteleri kurarak bugüne geldik. Bizler belediyeleri de yönetebiliriz” dedi.

Bugüne kadar hep varlıklı insanların milletvekili olduğuna, belediyelere aday olduğuna dikkat çeken Köroğlu, “Sermaye sahiplerini Meclise gönderiyoruz. Bizim lehimize imza atmıyorlar. Onlar yan yana geliyor. Biz işçi ve emekçiler yan yana gelebilmiş değiliz. Emekçilerin söz sahibi olduğu yerel yönetimler olmalı. Adaylar seçimde sizin yanımıza geldiklerinde ‘Ben sizden biriyim’ derler. Ben zaten sizin kendinizim. Beraber ağaçları budadık, bahçe çapaladık. Bizler iyi ücretler alabilmeli, iyi konutlarda oturabilmeliyiz” diye konuştu.

Halkçı bir yerel yönetim anlayışına sahip olduklarını belirten Köroğlu, “Yatırımları sadece belediye başkanı ve meclis üyeleri belirlemeyecek. Bütçenin öncelikle nereye harcanması gerektiğini halk meclisi belirleyecek, büyükşehir yönetimi bunun uygulayıcısı olacaktır. Emekçilere yoksulluğun reva görüldüğü, yoksul emekçi mahallelerine yatırım yapılmadığı bir dönem olmayacak” dedi.

“SADECE OYUNUZA DEĞİL BİRLİKTE ÇALIŞMAYA TALİBİZ”

EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan da “Bir emekçi, emekli bir işçi, işçi sınıfının partisinden aday oldu. Sizin içinizden çıkarak aday oldu. Birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak için aday oldu. Buradaki işçilerin nasıl bir sendikal mücadele verdiklerini hangi sorunlarla karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Sizlerin sadece oylarınıza talip değiliz aynı zamanda adayımızın etrafında bir çalışma sürdürmenize, evlerinizi açmanıza da talibiz. Yoksul insanların kendi yaralarını birlikte sarmasından başka çaresi olmadığını biliyoruz. Depremin acılarını İzmir’de yaralarımı birlikte sarmasından başka çaresi olmadığını biliyoruz. Depremin acılarımı İzmir’de de yaşadık. Kentsel dönüşümü bir rant aracı haline getirmek istiyorlar. Hiçbir hak kendiliğinden alınmıyor ancak mücadele için de olunduğunda elde etmek mümkün. Büyükşehir ve ilçe belediye işçilerinin verdikleri mücadelenin yakından tanığı olduk. Her şeyin yapımında işçiler varsa, işçiler bu kenti de yönetebilirler. Sizden de öneri almaya, sohbet etmeye geldik” dedi.

“KAZMA KÜREK BİRLİKTE ÇALIŞTIK”

Park Bahçe işçisi Zeynel Duran, Kemal Köroğlu’nun beraber mücadele ettikleri bir arkadaşları olduğunu belirterek, “Hayırlı olsun diyoruz. Emeğin ne kadar kutsal olduğum zaten bilen biliyor. Daha önce burada sayımız fazla idi. İş yükümüz giderek artıyor. Personel az, buradaki arkadaşlarla yürütmeye çalışıyoruz. Ben şunun akrabasıyım” mantığı ile değil. Gerçekten çalışacak işçilere ihtiyaç var. Kemal abi ile mücadeleyi ördük. Şimdi bunun ekmeğini yiyoruz evet. Taşeron zulmünün ne olduğunu arkadaşlara anlatmaya çalışıyorum” dedi. En önemli taleplerinin “adamcılık”ın önünün kesilmesi olduğunu belirten Duran, “Kimin nerede bir adamı varsa işe girdikten bir ay sonra en rahat yeri bulup gidiyor, ücretini alıyor. Bunun önü kesilmeli, bütün belediye başkan adaylarına da bunu söylüyoruz” dedi.

Büyükşehir çalışanı Evrim Mak ise Kemal Köroğlu’nun aday olmasının kendileri için bir gurur kaynağı ve önemli bir adım olduğunu belirterek, “Burada sahip çıkacağınız şey Kemal abi değil, kendimiz, kendi haklarımız Bizler müdahil olmalıyız” dedi.

Kemal Köroğlu da geçmişe oranla maaşların yükselmesine karşın iş yükünün de artmış olduğunu dile getirerek, “Bizim için en önemlisi işçinin sağlığı ve güvenliğidir” dedi. Köroğlu yaptıkları çalışmanım aynı zamanda geleceğe yönelik de bir çalışma olduğunu belirterek, “Bu mücadele aynı zamanda çocuklarımız için verdiğimiz bir mücadeledir. Bir ev, bir arsa bıraktığımızda ya da okutup memur yaptığımızda çocuklarımızın geleceğini garanti altına almış olmuyoruz” diye ekledi.

Paylaş: