EMEP Pendik İlçe Örgütü: Emekten yana kentler, belediyeler için mücadele edelim

EMEP Pendik İlçe Örgütü: Emekten yana kentler, belediyeler için mücadele edelim

EMEP Pendik İlçe Örgütü: Emekten yana kentler, belediyeler için mücadele edelim

Emek Partisi (EMEP) Pendik İlçe Örgütü, “Rantçı belediyecilik değil halkçı belediyecilik’ şiarıyla halk toplantısı gerçekleştirdi. Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın katıldığı halk toplantısında emekten yana kentler ve belediyeler için mücadele çağrısı yapıldı.

Erzurum Çat Derneği’nde gerçekleşen halk toplantısına, Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan ve Emek Partisi Pendik Belediye Başkan adayı emekli öğretmen Cemal Çoban da katıldı. “Rantçı belediyecilik değil halkçı belediyecilik” pankartının asıldığı etkinliğe çeşitli iş kollarında çalışan işçiler, öğrenciler, kadınlar da katıldı.

https://youtu.be/zIeVjqLS3WU

“EN GENİŞ BİRLİKTELİĞİ OLUŞTURMAMIZ GEREK”

Halk toplantısının açılışını EMEP İstanbul İl Yöneticisi Ali Doğan gerçekleştirdi. Doğan, “Rantçı değil halkçı belediyecilik için mücadele edelim” çağrısıyla İstanbul başta olmak üzere memleketin dört bir yanında yerel seçimlere hazırlandıklarını söyledi. Doğan, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında en geniş birliktelikleri nasıl oluşturabileceklerini yönünde ısrarları olduğunu aktardı. AKP’nin İstanbul’u yönettiği dönemde cemaatler, tarikatları beslediğine dikkat çeken Doğan, “Yanlarında kim varsa onları beslediler büyüttüler bu memleketin başına da bela ettiler ve memleketi de parsel parsel sattılar bunu da açık açık ifade  ettiler. AKP, İstanbul’u kazandığında yeniden tarikatlar, cemaatler ve gerici örgütler, yapılanmalar hortlayacak. İşçilerin, emekçilerin ensesinde boza pişireceği, her geçen gün yoksulluğun artacağı bir dönemi ve saldırıların daha boyutlanacağı tek adam, tek parti iktidarının faşizmi adım adım inşa edeceği bir noktaya hızla gideceğine dair bir öngörümüz var ve biz burada da bunun olmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. AKP’nin bu saldırıları karşısında en geniş birliktelikleri oluşturmamız gerek. Partimiz bu sürecin içinde oldu. En geniş birlikteliği sağlayabilmek ve burada AKP’nin geriletilmesi üzerine bir adım atmak istiyoruz. Israrımız, çalışmamız da bu yöndedir. Bir şeyler değişirse örgütlü güçlerle değişir” diye konuştu.

“EMEKTEN YANA KENTLER, BELEDİYELER”

Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, parti olarak ittifakın sağlanamadığı koşullarda kendi adaylarıyla seçim çalışması yürüteceklerini aktardı. Bayhan, “Özellikle sanayi bölgelerinde işçi sınıfının, emekçilerin partisi olarak güçlü bir seçim kampanyası yapıp, işçilerin, emekçilerin temsilcilerinin belediyelerde, belediye meclislerinde, yerel yönetimlerinde söz sahibi olması için elimizden geleni yapacağız. Yerel yönetim anlayışımız emekten yana kentler, emekten yana belediyeler… ‘Emek bizim kent bizim’ diyebileceğimiz kentler için çalışacağız” dedi.

“KENTİN GERÇEK SAHİPLERİ YÖNETSİN”

Kentleri emekçiler, işçiler, kadınlar, gençler o kentin gerçek sahipleri yönetmesi gerektiğine vurgu yapan Bayhan, “Onların çıkarlarına  göre o kentler şekillensin, barınma, sağlık, ulaşım, eğitim çalışma gibi temel ihtiyaçlar karşılansın işte o zaman o kentler emekçilerin kentler olur. O kentte yaşayan işçi, emekçilerin ihtiyaçları, o kentte yaşayanların yaşam koşulları, çalışma koşulları, günlük hayatları iyileşir, güzelleşir”  diye konuştu.

“MÜCADELE ŞART”

Kentlerin büyük sermaye sınıfllarının çıkarlarına göre kurulduğuna dikkat çeken Bayan, kent yaşamının aslında temelde iki ana sınıfın hayatından oluştuğunu belirterek, “Birincisi toplumun azınlık kesimini oluşturan kent seçkinleri, zenginler… Diğeri de o kentte her gün yarınlara kaygıyla bakan milyonlarca yoksul halk kesimi. Biz diyoruz ki; kentin sahipleri aslında bu yoksul halk kesimi ama maalesef bugünkü sahipleri birinciler. Böylesi kentlerde böylesi koşullarda ancak ve ancak işçiler, emekçiler örgütlü olurlarsa yaşamlarını, günlük hayatlarını bir arada dayanışma içerisinde ve bu birincilerin hakimiyetine karşı mücadele ederek sürdürdülerse insanca yaşayacakları bir kente sahip olabilirler, insanca çalışabilecekleri bir kente sahip olurlar” dedi.

“PENDİK’İN SORUNLARI BÜYÜK”

Emek Partisi Pendik Belediye Başkan adayı Cemal Çoban ise Pendik’in güncel durumuna değinerek, “Aşırı göçle şişirilmiş, işsizliğin, yoksulluğun yoğun olarak yaşandığı bir ilçe. Aydos, Sülüntepe, Yayalar, Ertuğrulgazi mahallelerinde olduğu gibi kentsel dönüşüm adı altında bu bölgeler yağmalanıyor. Kadın sömürüsünün, kadına şiddetin yoğun olarak yaşandığı bir ilçe. Öyleyse buradaki yerel yönetimlerin görevi bu sorunların muhatabı olmaktır. Bunun dışında eğitim, sağlık, çocuk, çevre, hayvan hakları dahil bütün bu sorunlar belediyenin çözmesi gereken ve üzerinde siyaset yapması gereken sorunlardır” dedi.

“KENTLERİMİZİ EMEKÇİLER YÖNETECEK”

Emek Partisi’nin nasıl bir belediyeciliği savunduğunu da anlatan Çoban, “Kentlerimizi emekçiler, halk yönetecek. Mesela Pendik’te mahalle, halk meclisleri oluşturacağız, sendikalar, emek örgütleri, kadın örgütleri, yöre dernekler, inanç kurumlarının temsilcileri, muhtarların içinde yer aldığı bir mahalle meclisleri üzerinden bir yönetimi esas alıyoruz. Bu saydığım ve daha birçok sorunu sizler yaşıyorsunuz. Bu sorunların çözümünde de bu sorunları yaşayanların örgütlü bir güç olmaları ve soruna müdahale etmeleri, mücadele etmeleri gerek. Belediyeleri kim kazanırsa kazansın eğer bu sorunu yaşayanlar örgütlü bir gücü olarak bunun çözümünü dayatırsalar, esas o zaman biz kazanmış sayılırız” diye konuştu.

Çoban’ın konuşmasının ardından halk toplantısı soru-cevap şeklinde devam etti.

Paylaş: