Genel Başkanımız Ercüment Akdeniz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın halk buluşmasında konuştu

Genel Başkanımız Ercüment Akdeniz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın halk buluşmasında konuştu

Birlikte kazanacağız, halklar kazanacak!

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz’in Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul Haliç Kongre Merkezi’inde gerçekleştirdiği halk buluşmasında yaptığı konuşma:

Siyasi partilerimizin değerli temsilcileri, sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, ETF işçileri, İBB işçileri, Türkiye işçi sınıfı hepinize selam olsun. Hoş geldiniz. Gezi anneleri, barış anneleri, doğa savunucuları, hepiniz hoş geldiniz. Hoş geldiniz gençler, hoş geldiniz kadınlar. Yürüyüşümüz başlıyor.

Kalbimizin yarısı buradaysa yarısı İran’dadır

Kalbimizin yarısı burdaysa yarısı İran’dadır. Otokratik rejime karşı baş kaldıran kadınların özgürlük mücadelesindedir. Ma be mobareze beraye azadi zanan ve merdome İran durud mifrestim. Zende bad hambastegi anternasyonal.  Zan Zendegi Azadi. (İran’daki kadınların ve halkın özgürlük mücadelesini selamlıyoruz. Yaşasın enternasyonal dayanışma. Kadın, yaşam, özgürlük.”) İran’a enternasyonal dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.

Ne tek adam yönetimi ne restorasyoncu hükümet

Deklarasyonumuzu ortaya koyduk. Çok zorlu bir çalışmaydı, bugüne getirdik. Ne tek adam yönetimi diyoruz ne “restorasyoncu” hükümet diyoruz. Halkımız kötünün iyisine değil iyinin en iyisine layıktır, onun için geliyoruz. İki kutuplu burjuva siyasete hayır diyoruz. Meydan boş değil, biz geliyoruz. Emek geliyor, özgürlük geliyor, halkın ittifakı geliyor. Bu daha başlangıç, yürüyoruz. Yolumuz uzun, yolumuz zorlu. Buradan bütün sosyalist partilere, sol ve demokratik, ilerici çevrelere sesleniyoruz: Gelin birleşelim. Öyle uzaktan ‘‘biz dayanışma içindeyiz’’ demekle olmaz. Halk birleşin diyor, birleşelim.

İşçilere, sendikalara, emek ve meslek örgütlerine sesleniyoruz. Çağrı yapıyoruz. “Siyasi partiler bir masada ittifak yapsınlar biz geliriz” demeyin. İşçi sınıfı, emekçiler bu ittifakın merkezindesiniz, buyurun gelin birlikte örgütleyelim.

Aydınlara, yazarlara, sanatçılarımıza sesleniyorum. Millet İttifakı ile Emek ve Özgürlük İttifakı arasındaki gri bölgede titrek durmayın. Gelin Türkiye’nin önünü açalım. Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alın.

Solcuyum, sosyalistim diyen; bu ülkenin geleceğini düşünenlere sesleniyoruz. İlkelerimiz ortada. Ne diyoruz? Eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, anti emperyalizm, laiklik, sınıf mücadelesi, işçi-emekçi cumhuriyeti. Var mı bundan ötesi? Buyurun gelin. Öyle emperyalizm demekle olmuyor. Emperyalizm diyecekseniz Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’nı tanıyacaksınız. Sosyalistiz diyecekseniz, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam sehpasında yaptığı gibi “Kahrolsun Emperyalizm!” diyeceksiniz. Ama onunla da yetinmeyeceksiniz, “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!” diyeceksiniz. Öyle kenarından kıyısından Kürt halkını görmeden demokrasi ve özgürlük gelmez, sosyalizm hiç gelmez. Buyurun gelin birlikte yürüyelim.

Hep birlikte kazanacağız

Değerli arkadaşlar bizim bir umudumuz var, bir düşümüz var. Biz çocuklar okula gittikleri zaman yanındaki çocuğun beslenme çantasına bakıp gözlerinin yaşarmadığı bir Türkiye rüyası görüyoruz. Biz işçi annenin, babanın çocuklarını okula gönderirken beslenme çantasında ne var diye düşünmediği bir Türkiye’ye yürüyoruz. Bunun için birleştik. Biz gündüzlerinde işsiz gezilmeyen, gecelerinde aç yatılmayan bir Türkiye istiyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız. Birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız. Türkiye işçi sınıfı kazanacak, halk kazanacak; Türk halkı kazanacak, Kürt halkı kazanacak, Ortadoğu halkı kazanacak, halklar kazanacak.

Paylaş: