IŞİD, Emperyalizm ve Gericiliğin Büyüttüğü Canavardır!   

IŞİD, Emperyalizm ve Gericiliğin Büyüttüğü Canavardır!  

ABD ve başta AKP Hükümeti olmak üzere bölgedeki sadık izleyicilerinin elbirliğiyle büyüttüğü IŞİD şimdi tüm bölgeyi tehdit eden bir bumeranga dönüştü. Şii-Alevi kesimlerle Sünniler arasında gerilim ve düşmanlık yaratma politikasının açtığı zeminde gelişen IŞİD terörü bölgede halkları tehdit ediyor.

ABD emperyalizmiyle AKP gericiliğinin Suriye’ye müdahaleyi kolaylaştırmak için desteklediği El Kaide terör çetesinin uzantısı IŞİD, Suriye ve Rojava’daki katliamlarından sonra Irak’ta da Felluce’den başlayarak Musul’a doğru ilerlemiş, bölgeyi adım adım işgal ederek ilerlemesini sürdürmekte; bölgede yaşayan insanları yerlerinden etmekte, kan dökmektedir.

IŞİD’in yolunu açan politikalarda AKP Hükümeti’nin büyük sorumluluğu vardır. Türkiye Hükümeti Suriye’ye müdahaleye ortam hazırlamak için hem bu güçleri destekledi, hem de mezhep çatışmalarını kışkırttı; bu elverişli ortam içinde bu örgüt, Irak ve Lübnan’da da yerleşme imkanı buldu. Başta Şii Araplar, Kürtler ve Türkmenler olmak üzere yüz binlerce insan, işgalcilerden kaçmak için göç etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle IŞİD’in Musul’u işgal etmesinden sonra Batılı emperyalistlerin ve AKP’nin gelişmelerden habersizmiş gibi davranmaları ve ancak Irak’ın petrol-enerji kaynakları için stratejik öneme sahip Musul ve Kerkük tehdit altına girince harekete geçmeleri ikiyüzlü bir politikadır.

 

IŞİD’in Musul’da Türk Konsolosluğu’ndakileri rehin almasından sonra sıkışan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Biz IŞİD’i desteklemedik” açıklamasını yapmak zorunda kalmıştır. Ancak IŞİD’in başındaki Çeçenler başta olmak üzere, el Kaidecilerin Suriye’ye Türkiye üzerinden giriş yaptıkları ve yaralandıklarında Türkiye’de tedavi gördüklerine dair sayısız bilgi, belge bulunmaktadır. Yine Türk istihbarat birimlerine göre IŞİD’in içinde 3 bin Türkiye vatandaşı savaşırken Davutoğlu’nun IŞİD’i Şam’ın desteklediğini söylemesi, suçunu örtme çabasından başka bir şey değildir. Öte yandan AKP Hükümeti’nin Irak’ta Maliki Hükümeti’ne karşı sahip çıktıkları, siper oldukları Tarık Haşimi’nin Musul’un düşüşünü kutladığını söylemesi, AKP’nin Bölge politikasını bütün açıklığıyla gözler önüne sermektedir.

 

IŞİD’in Rojava’dan sonra Irak’ta da Kürt yerleşim yerlerine saldırması, mezhepler ve halklar arasında düşmanlıkların kışkırtılmasından beslendiğini göstermektedir. AKP’nin bu çeteleri Suriye’de sadece Esad rejimine karşı değil, Rojava’da Kürtlere karşı da kullandığı bilinmez değildir. Sınır kapılarının bu çeteler tarafından ele geçirilmesini destekleyen ve Rojava’ya bu kapılardan saldırmalarının önünü açan da AKP Hükümeti’dir. Bu çeteler Rojava’ya saldırıp insanları katliamlardan geçirirken sessiz kalanlar, şimdi Bölgesel çıkarları tehlikeye girince harekete geçmeye başlamıştır. Ancak ilişkilerini utangaçça perdeleyen AKP Hükümeti yetkilileri, açıklamalarında IŞİD terör örgütünü hala masum göstermeye çalışmaktadır.

 

IŞİD, ABD emperyalizminin ve AKP gericiliğinin Bölgeye müdahale politikasının büyüttüğü bir canavardır. Bu nedenle, bu canavarın en büyük hedeflerinden biri hakların kendi yönetimlerini oluşturdukları Rojava’dır, hakların kendi demokratik barışçıl geleceklerini kurmalarını engellemektir. Bu canavarı yok etmenin yolu, Bölgeye her türlü müdahalenin son bulmasından ve halkların demokrasi, barış ve kardeşlik için ortak mücadelesinden geçmektedir. Türkiye halkları ve demokrasi güçleri IŞİD tehdidine, bu terör örgütünü destekleyen iktidarların gerici ve savaşçı politikalarına boyun eğmeyecek, bölge halkları ile dayanışma içerisinde, demokrasi mücadelesini büyütecektir. Ortadoğu halklarının başındaki belaları defetmenin yegane yolu bu birlik ve mücadeleden geçmektedir.

 

EMEK PARTİSİ

Genel Merkez

Paylaş: