İskender Bayhan: Bugün mücadelenin ön cephesinde kamu işçileri duruyor

İskender Bayhan: Bugün mücadelenin ön cephesinde kamu işçileri duruyor

İskender Bayhan: Bugün mücadelenin ön cephesinde kamu işçileri duruyor

EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan Eskişehir’de kamu işçileriyle buluştu. Bayhan, “Türkiye işçi sınıfının verdiği ücret mücadelesinin ön cephesinde bugünlerde kamu işçileri duruyor” dedi.

Emek Partisi(EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan Eskişehir’de günlerdir ek zam talebiyle eylem yapan kamu işçileri ile bir araya geldi.

Hava ikmal fabrikalarında çalışan Harb-İş üyesi işçiler kamu çerçeve protokolünün eridiğini bu nedenle ek protokol istediklerini ancak Harb-İş genel merkezinin işçilerin karşında tutum aldığını, işçilerin tehdit edildiğini söyledi. Bayhan, “Türkiye işçi sınıfının verdiği ücret mücadelesinin ön cephesinde bugünlerde kamu işçileri duruyor” dedi.

“İŞÇİLERİN BASKISIYLA HAREKETE GEÇTİLER”

Hava ikmal fabrikalarında çalışan kamu işçilerinin katıldığı toplantıda, Ankara’da Harb-İş üyesi işçiler tarafından yapılmak istenen kitlesel basın açıklamasının polis tarafından engellenmesi ve Harb-İş genel merkezinin bu eylemi hedef göstermesi en çok tartışılan konulardan biriydi. Harb-İş’in İstanbul ve Eskişehir Şubelerinin işçilerin yaptığı baskıyla harekete geçtiğini söyleyen kamu işçileri, “Eğer işçi bu kadar kararlı olmasaydı bu şubelerin eylem kararı alma ihtimali yoktu” dedi.

“ŞUBELER YA SES ÇIKARACAKTI YA KOLTUKLARINDAN OLACAKLARDI”

Söz alan Harb-İş üyesi bir işçi “Eğer Eskişehir’de bir hareketlilik varsa bunu biz sağladık. Aşağıdan homurtular yükseldiği için bugün bu şubeler harekete geçti. Aşağıdan gelen bu tepkilere ya ses çıkaracaklardı ya da koltuklarından olacaklardı” İfadelerini kullandı. Yine Ankara eylemi ile ilgili konuşan bir diğer işçiyse Harb-İş Genel Başkanı Alaattin Soydan’ın işçileri tehdit etmesine tepki gösterdi. İşçi, “Sıfır zam alınıyor işçiler buna tepki gösteriyor ancak bizim hakkımızı en önde savunması gereken Genel Başkan bizleri tehdit ediyor” dedi.

İŞÇİLER KENDİ GÜÇLERİNİ GÖREREK YOLUNU ÇİZECEK

Tartışmalara öneri ve görüşleriyle dahil olan EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, uzun zamandır farklı sektörlerden işçilerin başlattığı ücret mücadelelerinin ön cephesine bugünlerde kamu işçilerinin geçtiğini söyledi. Bayhan “Yeni sendika mı kurulacak, mevcut sendikadan istifa mı edilecek, yoksa işçiler sendika şubelerini mi ele geçirecek, işçiler nasıl bir yol yöntem işletecekse ne yapacaksa bunu yapmaya güçlerinin olduğunu görmek gerekir. Bugün bunu başaramamış olmak, işçilerin bu gücünün olmadığı anlamına gelmiyor. Henüz o gücün olgunlaşmadığı ve örgütlü bir hale gelmediğini gösteriyor” dedi.

“İŞÇİLERİN MÜCADELESİNİN SESİ VE NEFESİ OLACAĞIZ”

Hareketin gidişatına dair gözlemlerini de aktaran Bayhan, “Hareketin öncü kuşağı işçiler arasında tartışma, ayrışma olunca işçiler çabuk yoruluyor. İşçiler ortaya çıkan bu zayıflıklarla, problemlerle uğraşmaktan hemen vazgeçebiliyor. ‘Değiştirmek için mücadele ettik ama olmadı’ durumuna maalesef çok hızlıca gelebiliyorlar. Sendikal bürokrasi kendini her gün yeniden örgütlerken, işçi sınıfımızın şu anki kuşaklarında geçmiş mücadele birikiminin deneyimleri ya yok ya da çok sınırlı. İşçilerin mücadelesinin her zaman sesi ve nefesi olacağız” diye konuştu.

Paylaş: