İskender Bayhan Çalışma Bakanına sordu: Patiswiss çalışanlarının yaşadığı mağduriyet bilginiz dahilinde midir?

İskender Bayhan Çalışma Bakanına sordu: Patiswiss çalışanlarının yaşadığı mağduriyet bilginiz dahilinde midir?

İskender Bayhan Çalışma Bakanına sordu: Patiswiss çalışanlarının yaşadığı mağduriyet bilginiz dahilinde midir?

EMEP Milletvekili İskender Bayhan, Patiswiss’in OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikasında çalışan işçilerin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı.

Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan Öz Gıda-İş’e üye olduğu gerekçesiyle işten atılan Patiswiss işçilerini Meclise taşıdı.

TOBB tarafından ‘Kadın istihdamını en çok artıran şirket” ve “En hızlı büyüyen kadın girişimci” ödülü verilen Patiswiss CEO’su Elif Aslı Yıldız’ın çalışanlarının yüzde 70’inin kadın.

“MOBBİNGLE, TEHDİTLE, ŞANTAJLA İŞÇİLER İSTİFAYA ZORLANIYOR”

EMEP Milletvekili İskender Bayhan, Patiswiss’in OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikasında çalışan depremzede kadın işçilerin mobbingle, tehditle, şantajla istifaya zorlanmalarını ve işten çıkarılmalarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a sordu.

Yerli ve yabancı pazarlarda kısa sürede büyümesi ile dikkat çeken, üretim kapasitesini günden güne artıran Patiswiss’in çalışanlarına yönelik baskıcı, sendikal hak ve özgürlükleri yok sayan tutumunun devam ettiğini söyleyen Bayhan, Işıkhan’a şu soruları yöneltti:

  1. 2015-2024 yılları arasında Patiswiss fabrikalarında işten çıkarılan işçi sayısı nedir? Aynı yıllar arasında tazminatsız olarak işten çıkarılan işçi sayısı kaçtır?
  2. Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Patiswiss çalışanı Ferdi Becet gibi çok sayıda işçi tazminat, kıdem ve ihbar haklarının ödenmeyeceği tehdidiyle istifaya zorlanmaktadır. Patiswiss çalışanlarının yaşadığı mağduriyet Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? 
  3. Anayasa tarafından güvence altına alınmış olan sendikalaşma hakkının gasp edildiğine karar verilen mahkeme sonuçları her geçen gün artarken engellemelere karşı mevcut yaptırımların uygulanıp uygulanmadığı Bakanlığınız tarafından takip ediliyor mu? Patiswiss işçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini alenen engelleyerek ve suç işleyerek işçilerin sendikadan istifa etmesi yönünde baskı uygulayan yöneticilere yönelik bir yaptırımınız olacak mıdır?
  4. İşçilerin fabrikaya giriş ve çıkışları denetimler haricinde işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının açıkça ihlal edildiği mal kabul girişinden yapılmaktadır. Patiswiss fabrikası başta olmak üzere OSTİM’deki işletmelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği için gerekli denetimler Bakanlığınız tarafından yapılmakta mıdır?
Paylaş: