KARACA: Bu Soru Önergesi Bakanlığınıza Ulaşana Kadar Kaç Gazeteciye Daha Soruşturma Başlatacaksınız

KARACA: Bu Soru Önergesi Bakanlığınıza Ulaşana Kadar Kaç Gazeteciye Daha Soruşturma Başlatacaksınız

KARACA: Bu Soru Önergesi Bakanlığınıza Ulaşana Kadar Kaç Gazeteciye Daha Soruşturma Başlatacaksınız

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, dezenformasyon yasasında yer alan suçlar kapsamında hakkında soruşturma başlatılan gazetecileri meclis gündemine taşıdı.

Sevda Karaca, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına sebep olan “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısına konu olan yargıda rüşvet iddialarını dile getirdiği yazılı soru önergesinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a son günlerde Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi kapsamında 6 gazeteci hakkında sorular sordu.

Şardan’ın ardından Dinçer Gökçe, İsmail Arı, Uğur Şahin ve Uğur Koç’a da AKP ve Erdoğan’a ilişkin haberleri nedeniyle yine aynı suçlamadan soruşturma başlatıldığını belirten Karaca, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın bu hak ihlalleri üzerine yaptıkları açıklamada; halk arasında “sansür yasası” olarak anılan yasaya ilişkin “Dezenformasyon Yasası sansür yasasıdır, bu yasayı geri çekin’ dedik. İktidar kanadından aldığımız cevap, ‘Bu yasa gazetecileri ilgilendirmiyor’ oldu. Geçen bir yılda sayısız gazeteciye bu suçlamadan soruşturma açıldı.” Dediğini hatırlattı.

Sevda Karaca, yazılı soru önergesinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan şu soruların cevabını istedi:

  1. Haftalardır ortalığa saçılan yargıda çürümüşlük haberleri; yargıç ve savcıların rüşvetle IŞİD üyelerinden çete baronlarına kadar her parayı verenin elini kolunu sallayarak gezdiğini belgeliyor. Bu konuda ne yaptınız? Kaç yargı mensubu hakkında soruşturma başlatıldı?
  2. Yargının bu savunulamaz halinin raporunu yayınlayan gazeteci Tolga Şardan’ı halkı yanılttığı iddiasıyla tutuklandığı gerçeği karşısında; halkın “gerçekleri” öğrenmesi için söz konusu erişime de engellenen yazıda geçen ve olmadığı iddia edilen MİT raporunun gerçeklerini halka açıklayacak mısınız? Şayet açıklanmayacaksa halkı yanıltanın kim olduğunu halka nasıl açıklayacaksınız?
  3. Tolga Şardan’ın haberini yalanlayan İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, MİT raporlarının bilgisine nasıl sahip olmuştur? Şardan’ın tutuklanmasından önce neden açıklama yayınlamamıştır?
  4. Tolga Şardan’ı tutuklayan Sulh Ceza Hakiminin herhangi bir yerden talimat ya da rüşvet almadığının garantisini verebilir misiniz?
  5. Tolga Şardan’ın tutuklanmasına sebep olan ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ile diğer bağımsız gazetecilik örgütlerinin de ısrarla karşı durduğu yasal düzenlemede yer alan TCK m. 217/A hükmü kapsamında hakkında soruşturma başlatılan kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı gazetecidir?
  6. Yasanın kabul edildiği gün, iktidar partisi temsilcisi ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski başkanı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’yi ziyaret eden uluslararası basın özgürlüğü heyetine, yasanın gazetecilere karşı kullanılmayacağını, sadece kargaşa dönemlerinde ve akut afetler gibi acil durumlarda insanları yanlış bilgi paylaşmaktan caydırmak için çıkarıldığını söylemiştir. Buna karşın neden gazeteciler bu suçlamadan gözaltına alınmaktadır?
  7. Gazetecileri yaptıkları haberler sebebiyle ceza tehdidi altında bulundurmaya ilişkin son 10 yılda Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye aleyhine verdiği basın özgürlüğü ihlali kararı sayısı kaçtır?
  8. Biz bu önergeyi hazırlarken gazeteci Evrim Kepenek’e de aynı suçlamadan soruşturma açıldığı basına yansımıştır. İşbu soru önergesi Bakanlığınıza ulaşana kadar kaç gazeteciye daha aynı suçlamadan soruşturma başlatılması planlanmaktadır?
Paylaş: