Kürt Dilinin Önündeki Bütün Engeller Kaldırılsın!

Kürt Dilinin Önündeki Bütün Engeller Kaldırılsın!

Kürt Dilinin Önündeki Bütün Engeller Kaldırılsın!

15 Mayıs, Celadet Bedirxan tarafından 1932’de, ilk kez Latin alfabesi kullanılarak çıkarılan Hawar adlı Kürtçe derginin yayına başlangıcı olması sebebiyle 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor. Kürt Dil Bayramı, sadece bir dilin değil, bir kültürün ve kimliğin yaşatılmasına dair bir direnişin simgesidir.  

Yıllardır halkımızın verdiği mücadeleler ve kazanımlar hala elinden alınmak istenmektir. Son on yılda sayısız Kürtçe dil dernekleri ya kapatılmış ya pasifize edilmiştir. Kürtçe ile ilgili çalışmalar yapan eğitimciler ya ihraç edilmiş ya da gözaltına alınmıştır. Kürtçe yayın yapan dergi, yayınevi, radyo ve televizyonlar da kapatılmış veya baskılara maruz kalmıştır. Geçtiğimiz günlerde açıklanan öğretmen atama sayılarında Kürtçe branşına ayrılan 10 kontenjan nitekim bu yaklaşımın sürdürüldüğünün bir göstergesidir. On binlerce öğrencinin ana dilinde eğitim talebi ortada dururken ayrılan kontenjan Kürtçeye yaklaşımın bir parçasıdır!

Tek adam iktidarının baskılarına, engellemelerine ve ırkçı politikalarına karşı halkımız onlarca yıldır ana dilinden vazgeçmediğini, bunun engelleme, kısıtlama veya yasaklarla çözülemeyeceğini verdiği mücadeledeki ısrarıyla göstermiştir. 

Geçtiğimiz gün Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından Kürt Dili üzerine yayınlanan araştırma raporu, dil üzerinde etkili olan asimilasyon politikalarını açıkça gözler önüne serdi.  Raporda, katılımcıların büyük çoğunluğu anadilini konuşamadığını belirtirken yüzde 98’i anadilde eğitim istiyor. Yine aynı araştırmada yaş küçüldükçe hanede anadili konuşma sıklığında dramatik düzeyde düştüğü tespit ediliyor! Bu gerçek gün gibi ortadayken Kürt diline yaklaşım, ‘yumuşama’ söylemlerinde bulunan iktidarın ikiyüzlü tutumunu ortaya koymaktadır

Halkımızın ana dilinde eğitim talebi için, Kürt dili ve kültürünün özgürce yaşayabileceği bir ortam için derhal gerekli adımlar atılmalı ve bunun yolu açılmalıdır.

Emek Partisi olarak Kürt Dil Bayram’ının önemini bir kez daha vurgularken anadilinin önündeki bütün engellemelerin kaldırılması mücadelesini yükseltelim diyoruz! Halkımızın yıllardır vermiş olduğu iş, ekmek, adalet ve barış mücadelesinin demokratik taleplerinin, eşit yurttaşlık mücadelesinin bir parçası olan Kürtçe için her türlü talebin bugün daha yüksek sesle ve birleşik bir mücadele ile sürdürülmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Tüm Türkiye halklarının ve emekçilerinin bu mücadelenin bir parçası olduğunu hatırlatırken 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz!

Cejna zimanê Kurdî pîroz be!

Emek Partisi (EMEP) Bölge Örgütü

Kürt Dilinin Önündeki Bütün Engeller Kaldırılsın!

HEMU ASTENGIYÊN LI BER ZIMANÊ KURDÎ BILA BÊN RAKIRIN

Di 15ê gulana 1932an de, Celadet Bedirxan, cara yekem bi tîpên Latînî, Kovara Hawar derxist. Ji ber vê di sala 2006an de biryar hate dayin ku 15ê gulanê weke Roja Zimanê Kurdî bê pîroz kirin.

Roja Zimanê Kurdî, ne tene sembola zimanekî yê ew sembola berxwedana nasname û çandekê ye jî. Mafên ku gelê me bi salan e bi tekoşînê bi dest xist, dixwazin ji destê me bistînin. Di deh salên dawî de bi dehan sazîyên zimanê Kurdî an hatin girtin an bê bandor hatin hiştin. Mamosteyên ku ser zimanê Kurdî dixebitin an ji kar hatin dûrxistin an hatin binçavkirin. Weşanxane, kovar, televîzyonên bi Kurdî weşanê dikin an hatin girtin an di bin zext û zorê de ne. Di rojên borî, di paywirdarkirinên mamosteyan de, tenê kar dan 10 mamosteyên zimanê Kurdî. Ev yek jî feraseta li hember Kurdî nişan dide. Ligel daxwaza perwerdehîya zimanê zikmakî ku ev daxwaza bi deh hezaran ciwanên Kurd e, ev kontenjan nêzîktêdayina li hember Kurdî nişan dike. Li hember zilm û zora desthilatdarîya “yek mirovî”, asteng kirin û polîtîkayên nijadperest, gelê me bi dehan sal in dev ji zimanê xwe yê dayikê bernedaye. Bi vê tekoşîna xwe nişan daye ku ev pirsgirêk bi zext û zorê, bi qedexeyan nayê çareserkirin.

Berî çend rojan, di rapora lêkolînên sosyo-polîtîk ê li qadê hatin kirin de polîtîkayên bişaftinê    yên li ser ziman bi awayekî zelal derket holê. Di raporê de, piranîya beşdaran an gotine “em nikarin zimanê xwe bikar bînin” an jî gotine “em zimanê xwe tênagihin”. Ji %98 di zimanê dayikê de perwerdehî dixwaze. Ligel vê rastiyê, durûtiya desthilatdarîya ku qala “arambunê” dike li holê ye.

Ji bo daxwaza gelê me ku bi zimanê xwe perwerdehiyê bike, ji bo şert û mercen ku zimanê Kurdî tê de bi awayeke azad bijî, hewceye ku gavên lezgîn bên avêtin.

Wek PARTIYA KEDÊ, em balê dikşînin ser girîngîya zimanê dayikê û em bang dikin, werin em tekoşîna rakirina astengîyên li ber zimanê dayikê bilind bikin. Kurdî parçeyek ji tekoşîna me ya kar, aştî, nan, dadî, hemwelatiya wekhev û demokrasîyê ye û ji bo vê, divê bi dengekî bilindtir, û bi tekoşîna bi hev re em bidomînin. Em bi bîr dixin ku ev tekoşîn ya hemû gelên Tirkîyê yên kedkar e û em 15ê Gulanê Roja Zimanê Kurdî pîroz dikin.

Roja Zimanê Kurdî pîroz be!

Rêxistina Herêmê ya PARTIYA KEDÊ

Paylaş: