NATO bir emperyalist savaş ordusudur, Türkiye derhal çıkmalıdır

NATO bir emperyalist savaş ordusudur, Türkiye derhal çıkmalıdır

NATO bir emperyalist savaş ordusudur, Türkiye derhal çıkmalıdır

İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermek için iki yıldır bir dizi şart koşan Erdoğan-Bahçeli iktidarının nihayet Meclis Genel Kurulu’na getirdiği ‘karar’ CHP’nin de katkısıyla onaylandı. İsveç’in NATO üyeliğinin önünde Türkiye engeli kalkmış oldu.

İktidarın bu zamana kadar süren pazarlıkları içinde ABD, İsveç ve diğer ülkelerden bir dizi talepleri olmuştu; F16’ların teslimi, İHA-SİHA’ların önündeki ticaret engelinin kaldırılması, Kürt mültecilerin teslim edilmesi, Alman füzelerinin Türkiye’ye satışına onay bunların başlıcalarıydı. İsveç bu süreçte Türkiye’den giden mültecileri barındırması, Kur’an yakma olaylarının yaşanması gibi gerekçelerle Türkiye’nin güvenlik sorunu ilan edildi.

İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamadan önceki süreçte yapılan ‘milliyetçi’ hamasetin arkasında bu pazarlıklar yatmaktaydı. Ne var ki Türkiye’nin pazarlıklarından birtakım sözel taahhütler dışında bir şey geçmemiş, tersine hamasi ‘diklenmeler’e karşın NATO’ya bağımlılığı pekişmiştir.

NATO kurulduğundan bu yana ABD çıkarları doğrultusunda savaşan, dünyanın birçok yerinde darbeler düzenleyen, kontrgerilla/Gladio faaliyetleriyle ülkelerin içişlerine müdahale eden bir örgüttür. Günümüzde de bu misyonu sürdürmekte, dünyaya gelecek savaşın Rusya-Çin bloğuna karşı yapılacağını zirvelerde teyit etmektedir. Üst düzey NATO yetkililerinden Rob Bauer daha geçen hafta sivillerin ‘önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya ile topyekûn bir savaşa hazır olmaları gerektiğini’ söyleyerek dünyanın NATO aracılığıyla nasıl bir cehenneme sürüklenmek üzere olduğuna bir kez daha işaret etmiş oldu.

NATO bu büyük savaşa hazırlanmaktadır. Ülkemiz ve çevresi NATO üsleri ve teçhizatıyla kuşatılmıştır. Saldırgan mali sermaye devletleri NATO silahıyla yeni sömürgeler yaratmak, halkları ezmek üzere harekete geçmiştir.

Meclis’te partimiz dahil birçok parti hayır oyu vermişken, ‘AKP’nin arkasına dizilmeyeceğiz’ diyen CHP ekibinin, oylamada Cumhur iktidarının arkasında durması da manidardır. Dolayısıyla NATO’nun kirli işlerini kolaylaştıran yolu açmakta elini ‘taşın altına’ sokarak, sorumluluk almıştır.

Türkiye emperyalist devletlerin paylaşım ve büyük sermayenin yayılma aracı, halklara büyük acılar yaşatmış ve yaşatacak olan bu birleşik savaş ordusundan çekilmelidir. Ülkemizdeki NATO üsleri kapatılmalı, Emperyalistlerle, her seferinde daha büyük bir boyun eğmeyle sonuçlanan pazarlıklara giren iktidarın savaş kışkırtıcısı siyasetinin yerini ülkede ve dünyada barış siyaseti almalıdır.

EMEK PARTİSİ

GENEL MERKEZİ

Paylaş: