POLİS ANAYASA KARARINI TANIMAMAKTA ISRARCI

POLİS ANAYASA KARARINI TANIMAMAKTA ISRARCI

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri AYM kararına rağmen bu hafta yine gözaltına alındı. Annelere destek açıklaması yapmak isteyen Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan polis ablukasına alındı.

Cumartesi Annelerinin Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklaması, 957’inci haftada da polis tarafından engellendi. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, açıklama yapmak isteyen Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan polis ablukasına alındı.
Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali kararı Beyoğlu Kaymakamlığına tebliğ edilmesine rağmen Cumartesi Annelerinin 17 haftadır Galatasaray Meydanı’na çıkması engelleniyor. 957’inci haftada gözaltında kaybedilen yakınlarını anmak için Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylem polis tarafından yine engellendi. Ellerinde karanfil bulunan Cumartesi Anneleri, hak savunucuları polis tarafından çembere alındı. Basın mensuplarının görüntü çekmesi engellendi. Aralarında kayıp yakınları, insan hakları savunucuları, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Avukat Ahmet Ergin, Emek Partisi İstanbul Milletvekili Danışmanı Ekinsu Devrim Danış’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HUKUKA UYUN!

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin engellemeye tepki göstererek, “Biz AYM kararının geçerli olduğunu düşünüyoruz. En üst mahkeme çünkü. Bir kaymakam AYM’nin üstünde değildir. Yani bir hukuk devletiyse eğer böyle bir karar alamaz. Biz sadece hukuka uyulsun istiyoruz” diye belirtti.

‘BEN ALDIĞINIZ OĞLUMU İSTİYORUM’

Gözaltında kaybettirilen Murat Yıldız’ın annesi Cumartesi Annelerinden Hanife Yıldız, kendilerini engelleyen polise, “Benim çocuğumun fotoğrafını nasıl yırtabiliyorlar. Birbirimizin haklarına saygı göstermek zorundayız. Elimdeki karanfili nasıl yere atabilir. Benim anneliğime saygı göstereceksiniz. Benim çocuğumu kaybettiniz, ben çocuğumun hakkını istiyorum. Sen benden ne istiyorsun. Ben senden aldığınız evladımı istiyorum, sen benden ne istiyorsun. Bir tek canım var canımı alacaksan al” şeklinde tepki gösterdi.

EMEP MİLLETVEKİLİ İSKENDER BAYHAN: BU MÜCADELE DEVAM EDECEK

Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Cumartesi Annelerinin gözaltına alınmasına karşı basın açıklaması yaparken polis ablukasına alındı. Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, “28 yıldır Cumartesi Anneleri bu ülkede işlenmiş siyasi cinayetlerin, faili meçhullerin hesabının sorulması için mücadele ediyor ve aydınlık bir Türkiye için adalet istiyorlar ve 28 yıldır onlar bu mücadelenin, Türkiye’nin karanlık yüzüne karşı aydınlık yüzünün sembolü oldular. Onun temsilcisi oldular” dedi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve İstanbul Valisi Davut Gül’ü işaret eden Bayhan, “Onlar da Anayasa Mahkemesinin kararını ayaklar altına alan baskıcı, faşizan politikaları uygulayan bürokratlar olarak tarihe geçmişlerdir. Onları da kınıyorum. Bu mücadele devam edecek. Karanlıklar aydınlanana kadar halkın temsilcisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Paylaş: