SEVDA KARACA: KAÇ TANE KÜRTÇE TİYATRO OYUNU İPTAL EDİLDİ?

SEVDA KARACA: KAÇ TANE KÜRTÇE TİYATRO OYUNU İPTAL EDİLDİ?

SEVDA KARACA: KAÇ TANE KÜRTÇE TİYATRO OYUNU İPTAL EDİLDİ?

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Gaziantep Zeugma Müzesi Kültür Merkezi yönetiminin iptal ettiği Şano Ar’ın Kürtçe Tiyatro oyunu “Qral û Travis”i Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Şano Ar tarafından sahnelenen “Qral û Travis” isimli tiyatro oyunu, sahnelenmesi beklenen 11 Şubat tarihinden 1 gün önce, Gaziantep Zeugma Müzesi Kültür Merkezi yönetimi tarafından gerekçesiz bir şekilde iptal edilmişti. Milletvekili Sevda Karaca, oyunun daha önce de Patnos Kaymakamlığı tarafından engellendiğini hatırlatarak; tiyatro yönetiminin ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

EMEP’li Karaca, Bakan Ersoy’dan şu soruların yanıtını istedi:

1- Bakanlığınıza bağlı bir kültür sanat merkezinde sahnelenecek olan “Qral u Travis” oyunun iptal edilmesinin nedeni nedir? Bu iptal emri Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir? Bakanlığınız bu konuda bilgi sahibi midir?

2- Sahnelenmesi Ağrı ve Gaziantep olmak üzere iki kere iptal edilen oyunun iptal edilen yerlerde gösterilmesi için Bakanlığınız ne tür adımlar atacaktır?

3- 2020-2024 yılları arasında Türkiye genelinde Kürtçe olup iptal edilen ya da yasaklanan tiyatro oyunu, film gösterimi ve konser sayısı kaçtır?

4- Bakanlığınızın destek sunduğu yahut bizzat üstlendiği; Kürtçe kültür-sanat etkinliği yahut kültürel üretim projesi var mıdır?

5- Bakanlığınız Kürtçe dışındaki dillerdeki kültür-sanat üretimleri için yasaklama yahut iptal kararları söz konusu olmakta mıdır?

6- Kürt ulusunun anadillerinde kültür-sanata erişebilmelerini sağlamak ve kolaylaştırmak için ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?

7- Kürt sanatçıların maruz kaldığı ayrımcılığın ortadan kaldırılması için nasıl çalışmalarınız bulunmaktadır?

Paylaş: