Sevda Karaca: Nakba Devam Ediyor, 15 Mayıs’ta Alanlara

Sevda Karaca: Nakba Devam Ediyor, 15 Mayıs’ta Alanlara

Sevda Karaca: Nakba Devam Ediyor, 15 Mayıs’ta Alanlara

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca; İsrail’in Filistin’e uyguladığı Nakba’nın yıldönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Filistin halkıyla dayanışma çağrısı yaptı.

İsrail’in 15 Mayıs 1948’den itibaren Filistin halkına yönelik tehcir ve katliamlarla sürdürdüğü Nakba’nın tüm şiddetiyle devam ettiğini belirten Karaca “Türkiye’deki iktidar ve sermaye grupları, on yıllardır olduğu gibi 7 Ekim’den sonraki soykırım saldırısında da Filistin’e timsah gözyaşları akıtırken, İsrail’le ticari ilişkilerinde hız kesmedi. Filistin halkının özgürlük mücadelesinin yanında olanların mücadelesiyle, soykırımın ancak 7. ayında ticarete, ne kadar uygulandığı meçhul bir sınırlama getirildi. Diplomatik ve askeri ilişkilerde açık ve sahici bir yaptırım kararı bile verilmiyor.” dedi.

Emek Partisi’nin de içinde yer aldığı Nakba Eylem Komitesi’nin, Nakba’nın yıl dönümünde herkesi Filistin’le dayanışmayı büyütmek için alanlara çıkmaya çağırdığını ifade eden Karaca “İsrail’e açık bir askeri ambargo kararı, İsrail ile serbest ticaret anlaşmasının iptali, diplomatik ilişkilerin kesilmesi için 15 Mayıs’ta ülkenin dört bir yanında sokakta olacağız.” dedi.

Paylaş: