Sindirme Operasyonları Tek Merkezden Yürütülüyor

Sindirme Operasyonları Tek Merkezden Yürütülüyor

Yüksek enflasyon, TL’nin değer kaybı ve hayat pahalılığını durdurulamıyor. Zenginler daha zengin olurken halk daha da yoksullaşıyor. Tek adam yönetimi baskı ve sindirme operasyonlarıyla süreci yönetmeye çalışıyor. HDP’nin hedefe konması, Kürt gazetecilerin gözaltına alınması da bu sürecin bir parçasıdır.

Diyarbakır merkezli gerçekleşen operasyonlarda 21 gazeteci gözaltına alındı. Kürt basını bir kez daha ağır baskı altında. Sınır ötesi operasyon hazırlığındaki hükümet, içeride çıkmaza girdikçe savaş politikalarına sarılıyor. Gazetecilere yönelik gerçekleşen gözaltı furyası ise esas olarak halkın haber alma hakkına yöneliktir. Gazetecilik suç değildir ve gözaltına alınan gazeteciler bir an önce serbest bırakılmalıdır.

Öte yandan seçimlerin sıcak gündemini koruduğu bir dönemde HDP kriminalize edilmek isteniyor. İktidar sözcüleri her ağızlarını açtıklarında HDP’nin kapatılmasından söz ediyorlar. Son günlerde HDP’nin yönetici ve üyelerine yönelik yapılan kapsamlı gözaltı ve tutuklamalar, bu politikanın devamı niteliğindedir. Öyle ki bir dönem çözüm sürecinde yer almış “akil insanlar”, İHD, Mazlum-Der, Göç Der gibi kurum temsilcileri bile ağır suçlamalarla gözaltına alınabiliyorlar. Daha önce kapanmış soruşturmalar, davalar yeniden açılabiliyor.

Siyasal iktidarın toplumsal muhalefete yönelik sindirme operasyonları tek merkezden ve topyekûn bir kuşatmayla devam ediyor.  Bu nedenle iş, ekmek, özgürlük ve demokrasi mücadelesi de ortaklaşmalıdır. Emek ve demokrasi güçleri, iktidarın böl-parçala-yönet siyasetine prim vermemelidir. Kürt sorunun demokratik çözümü konusunda da halk güçleri el ele vermelidir.

-Sindirme operasyonları son bulsun!

-Kürt gazeteciler serbest bırakılsın!

Selma Gürkan

Genel Başkan Yardımcısı

Paylaş: