Tunus halkı devrimine sahip çıkacaktır

Tunus halkı devrimine sahip çıkacaktır

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said ordu ve polis desteği ile Meclis’in faaliyetlerine ara verdiğini ve Başbakan’ı görevden alarak yürütmeyi atayacağı yeni başbakan ile üstleneceğini açıkladı. Bu bir darbedir.

Yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk ve kötü yönetilen pandemi süreci ile ilgili talepleri için sokağa çıkan Tunus halkı günlerdir protestolarını sürdürüyordu.

Kardeş partimiz, Tunus Emekçileri Partisi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in müdahalesini darbe olarak niteledi. Darbeye karşı çıkılmasını fakat Ennahda hareketiyle bir ittifakın da reddedilmesi gerektiğini açıkladı. Tunus emekçilerine, halk demokrasisi için mücadele çağrısı yaptı.

‘BURJUVA EGEMEN GÜÇLERİN LEHİNE BİR ÇÖZÜM ARAYIŞI’

Cumhurbaşkanı Kays Said’in gerçekleştirdiği darbe; halkın taleplerinin karşılanması, yolsuzluğun ve yoksulluğun sona ermesi, hak ve özgürlükler üzerindeki yasakların kaldırılmasına yol açmayacaktır. Ekonomik ve siyasi krizin burjuva egemen güçlerin lehine bir çözüm arayışıdır.

On sene önce Bin Ali diktatörlüğüne son veren Tunus halkı, darbecilere karşı da demokrasi mücadelesini sürdürecektir.

Bin Ali, 2011 başında kendisini halkın iktidardan uzaklaştırmasından önce, 29 yıl Tunus’u baskı, zulüm ve işkence ile yönetti. Zindanlar devrimciler, sendikacılar, aydınlarla dolduruldu. Şimdi Tunus’ta mevcut olan partilerin tamamına yakını Ben Ali iktidarında yasaktı. Bir aya yakın devam eden halk ayaklanması sonucu Bin Ali ülkeden kaçtı.

Diktatörlere karşı Tunus’ta başlayan halk ayaklanması kısa sürede Mısır ve diğer Ortadoğu halklarını da harekete geçirdi. Tunus’taki Bin Ali’den sonra Mısır diktatörü Mübarek de devrildi. Fakat bu ülkelerde halkın devrimci mücadelesi ile elde edilen kazanımların üstüne emperyalist devletlerin de desteği ile İhvancı örgütler kondu.

‘TUNUS HALKI DEVRİMİNE SAHİP ÇIKACAK’

Emperyalistler “Ilımlı İslam” dedikleri Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütlerini destekleyerek iktidar olmalarını sağladı. ABD ve AB emperyalistlerinin işbirlikçisi İhvancı iktidarlar kısa süre sonra, önceki diktatörlüklerden çok farklı olmadıklarını açığa vurdular. İhvancı iktidarlar döneminde de işçi sınıfı ve emekçi halka baskı ve zulüm devam etti. İktidar yandaşları hızla zenginleşirken, halk en ağır sömürü altında açlığa ve yoksulluğa mahkum edildi. Yolsuzlukları sağır sultanlar dahi duyar oldu.

Kısa süre sonra Tunus, Mısır gibi İhvancıların iktidar olduğu ülkelerde halk bu kez İhvancı iktidarlara karşı demokrasi mücadelesi için sokaklara çıktı.

Kardeş Partimiz, Tunus Emekçileri Partisi’nin dediği gibi; Tunus halkı, devrimine sahip çıkacak; İhvancı ve diğer burjuva gerici güçleri siyaset sahnesinden silecektir.

Partimiz, Tunus halkının yanındadır. Tunus Devrimi’nin başarıya ulaşması için Tunus halkı ile dayanışma içindedir.

Tunus halkı yarım kalmış devrimini tamamlayacaktır.

Bin Ali diktatörünü deviren Tunus halkı, Bağımsız ve Demokratik Tunus Mücadelesini de kazanacaktır.

EMEK PARTİSİ

Genel Merkezi

Paylaş: