Yeni Türkiye’nin Kilidi Katliamlara, Ölümlere Mi Açılacak?

Yeni Türkiye’nin Kilidi Katliamlara, Ölümlere Mi Açılacak?

Hükümetin Diyarbakır’da düzenlediği ‘Yeni Türkiye’nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayının daha mürekkebi kurumadan, sonuçları dahi açıklanmadan Lice’den ölüm haberleri geldi.

Çözüm süreci olarak adlandırılan dönemin başlangıcından beri Hükümet, hiçbir adım atmadığı gibi gerilim politikasını sürdürdü. Başbakan karakollardan, barajlardan, İHA’lardan ve koruculardan vazgeçmeyeceğini açıklamıştı. Bir taraftan Kürt hareketiyle çeşitli düzeylerde görüşmeler sürdürülerek barış için bir şey yapılıyormuş gibi gösterilirken, diğer taraftan kalekolların yapımına ısrarla devam edildi.

Günlerdir Lice halkı, kalekol ve barajların yapımını durdurmak ve çözüm sürecinin ilerletilmesi ve barışın tesisi yolunda hükümetin adım atması için direniyor. Kürt sorununun çözümü için talepler belli iken bu talepleri görmezden gelen, adım atmayan hükümet, Rojava’dan bu tarafa geçen kadın ve çocukları katletmekten, demokratik haklarını kullanan halkın üzerine gaz bombalarını yağdırmaktan geri durmuyor. Başbakan her türlü hak ve özgürlük talebini, muhalefeti kendisine yönelik bir darbe olarak görmeye devam etmekte, Kürt sorununun çözümünü istihbarat kurumlarına havale etmekte ve bir güvenlik meselesi olarak görmeye devam etmektedir.

Lice’de 15 gündür süren direnişe jandarmanın müdahalesi bir katliamla sonuçlanmıştır. İki yurttaş yaşamını yitirmiş, birisi asker iki yurttaş da yaralanmıştır.

Barış ve çözüm süreci bu savaş ve çatışma koşullarında nasıl devam edecek? Çözüm için demokratikleşme yolunda adım atılmadıkça bu süreç nasıl ilerleyecek? Halkın talepleri ne zamana kadar görmezden gelinecek?

Türkiye’nin demokratikleşmeye ihtiyacı var ve hükümet bir an önce Kürt halkının taleplerini zorla, çatışmayla, savaş diliyle bastırma tutumundan, kalekol ve barajların inşasından vazgeçmelidir.

Lice katliamını kınıyoruz.

Hükümet yetkililerinin eli halkın kanına bulaşmıştır, bu kanı ancak halk temizleyecektir. AKP Hükümeti’nin  katliamcı ve şiddet yüzü bir kez daha açığa çıkmıştır. Kürt sorununda çözüme niyetli olmadığı ortadır. Bütün halkımızı Lice halkına uygulanan bu şiddete ve katliama karşı durmaya, Kürt halkının demokrasi taleplerinin destekçisi olmaya çağırıyorum.

SELMA GÜRKAN
GENEL BAŞKAN

Paylaş: